ایزو 2394


ایمنی ساختمان در برابر بلایای طبیعی

در بسیاری از کشورها ایمنی ساختاری بنا ها توسط قانون گذاران ملی و داخلی کنترل می شود که دارای حداقل الزامات هستند. بسیاری از این قوانین حتی از استانداردهای ایزو در زمینه مهندسی سازه قدیمی تر هستند. ایمنی تنها از طریق متد ها و نظریه های مهندسی بدست نمی آید، پیشینه فرهنگی و تجارب جامعه نیز تاثیر فراوانی بر قوانین دارند. این امر، مقایسه مستقیم میزان ایمنی ساختمان ها و دیگر ساختار های شهری را در کشورهای مختلف مشکل می سازد.

ایزو 2394 (قواعد کلی درمورد اطمینان ساختمان ها) مستندی اولیه و پایه در مهندسی سازه است. در کشورهای زیادی عملکرد مهندسی سازه از طرح استرس مجاز به طرح وضعیت محدود تغییر کرده، این مهم برپایه نظریه قابلیت اعتماد بدست آمده. اگر مقررات موجود در ایزو 2394 برای تهیه دستورالعمل های ملی استفاده شود مفهوم ایمنی ساختمان بطور عمومی و هماهنگ در کشورهای مختلف درک خواهد شد.

تعیین بار قابل تحمل یک ساختمان بطور مشخص با ایمنی سازه ای آن بنا ارتباط دارد.

وجود شفافیت و مسئولیت پذیری برای دستیابی به میزان مناسبی از ایمنی ساختمان ها مهم است. استانداردهای ایزو در فراهم سازی راهکارهای منطقی و عقلانی برای تعیین میزان بار قابل ساختمان ها با اهمیت هستند. محاسبه احتمالاتی شدت بار (مانند حداکثر میزان جابجایی زمین، سرعت حداکثری باد و حداکثر عمق برف) بطور عمومی در این استانداردهای ایزو توضیح داده شده.

ایزو 3010 (فعالیت های ارتعاشی و لرزه ای بر ابنیه) اولین بار در سال 1988 منتشر و در سال 2001 اصلاح شد. در کشورهایی که فعالیت لرزشی کم است، طراحی سازه ای نمی تواند به تنهایی موضوع ایمنی لرزشی را در نظر بگیرد. به فعالیت لرزشی به عنوان یک فعالیت تصادفی و ناگهانی نگیرسته می شود. در کشورهای با فعالیت لرزشی متوسط و بالا، فعالیت لرزشی نیز مانند باد و برف به عنوان یک فعالیت متغیر در نظر گرفته می شود. حداکثر شدت لرزش در زمان استفاده به عنوان یک متغییر احتمالاتی درنظر گرفته می شود.

استانداردهای ایزو در طراحی ساختمانی بطور کلی به عنوان استانداردی برای نگارندگان دستور العمل ها تهیه شده. بنابراین از شرکت های استاندارد ملی و یا دولت ها انتظار می رود تا قوانین و استانداردهای خود را با این استانداردهای ایزو مطابق سازند.

تهیه استاندارد های ایزو حاصل ارزیابی عملی و تجربی دستورالعمل ها در جوامع مختلف است. ارائه خدمات منصفانه در زمینه ایمنی ساختمانی به منظور ایجاد جامعه ای پایدار تنها زمانی میسر است که یک درک عمومی در بین متخصصان شکل گرفته باشد. استانداردهای بین المللی تهیه شده توسط ISO/TC 108 ایفا کننده نقشی مهم در این زمینه هستند.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا