ایزو 14064


نقش استاندارد ایزو در آلودگی های محیط زیست

ایزو تعدادی استاندارد در رابطه با تغییرات اقلیمی دارد، از سنجش انتشار گازهای گلخانه ای گرفته تا استانداردهای کلی محاسباتی. دو استاندارد مهم در این زمینه در ادامه تشریح داده شده اند:

اولی که در سال 2006 منتشر شد ایزو 14064 است که سه استاندارد را دربر دارد، و مشخص کننده جزئیات و راهنمایی هایی برای سازمان ها و پروژه هاست، این ایزو برای اعتبار سنجی و تائید صلاحیت استفاده می شود. می توان این استانداردها را بصورت مستقل به کار برد و یا می توان از آن ها بصورت یکپارچه و بعنوان مجموعه ابزاری برای تحقق اهداف استفاده کرد. این استانداردها عبارتند از:

ایزو 1-14064 (گازهای گلخانه ای – بخش اول: خصوصیات و راهنمایی در سطح سازمانی برای کمیت سنجی و گزارش انتشار و پاکسازی گازهای گلخانه ای) مشخص کننده الزامات متغیر برای سازمان ها است، تا بتوانند در مورد انتشار گازهای گلخانه ای اقدام به گزارش دهی نمایند، و قادر باشند توسط برنامه های نظارتی و گزارشی به کمیت سنجی انتشار گازهای گلخانه ای بپردازند.

ایزو 2-14064 (گازهای گلخانه ای – بخش 2: خصوصیات و راهنمایی در سطح پروژه ای برای کمیت سنجی و گزارش انتشار و پاکسازی گازهای گلخانه ای) مشخص کننده الزامات متغیر برای پروژه های GHG است تا پروژه ها برنامه ریزی، نظارت، کمیت سنجی و گزارش شوند، که میزان کاهش انتشار گازهای گلخانه ای متعاقب آن را نیز شامل می شود. این استاندارد برای پروژه های داوطلبانه، برنامه های مدون معتبر، و نقشه ها و طرح های دولتی مناسب است.

ایزو 3-14064 (گازهای گلخانه ای – بخش3: خصوصیات و راهنمایی برای اعتبار سنجی و تائید صحت ادعاهای گازهای گلخانه ای) مشخص کننده الزامات متغیر برای سازمان های اعتبار سنجی و تائید کننده صلاحیت است تا بتوانند صحت ادعاهای شرکت هایی را که از دو بخش 1 و 2 استانداردها استفاده می کنند سنجیده و تائید کنند. بخش 3 استاندارد برای انواع طرح های مربوط به موضوع GHG قابل کاربرد است و برای سازمان های اعتبار سنجی مفید واقع می شود.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا