استاندارد مخازن برودتی (بخش یک)


کاربرد مخازن برودتی در ذخیره و انتقال گاز مایع فشرده

مخازن برودتی بیش از 40 سال است که بطور رایج برای ذخیره سازی و انتقال گازهای پزشکی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. مزیت نگهداری گاز به چنین شکلی واضح است: در حجم یک لیتر مایع حدود 800 لیتر گاز جای می گیرد. این مزیتی واضح در مقایسه با انتقال گاز بصورت فشرده است، که امروزه در فشار 200 تا 300 بار انجام میگیرد (یعنی نسبت گاز به حجم کمتر) و برای مقاومت در برابر فشار بالا نیاز به بدنه ضخیم (و درنتیجه محفظه سنگین تر) دارد.

اما مشکل این کار آن است که گاز را را باید در دماهای بسیار پایین سرد کرد تا به شکل مایع درآید. برای اینکه گاز در چنین شرایطی در درمای

پائین نگهداری شود باید از مخازن با عایق بندی مطمئن (وکیوم) استفاده کرد.

انواع مختلف مخازن برودتی

مخازن برودتی را می توان براساس نوع عایق بندی آنها و یا نوع کاربری شان متمایز کرد.

برای مثال، مخازن برودتی مورد استفاده برای گازهایی که به منظور مایع شدن نیاز به دمای پائین دارند؛ معمولاعایق بندی شده و از یک لایه داخلی تحت فشار و یک پوشش خارجی محافظتی تشکیل گردیده اند. برای کاهش انتقال دما بین لایه داخلی و پوشش خارجی از پرلیت (بصورت پودر) یا ابر عایق (پیچاندن لایه های ورق آلومینیوم دور مخزن) استفاده می شود. برای گازهایی مانند دی اکسید کربن یا دی اکسید نیتروژن به علت دمای مایع بالای آنها از مخازن غیر عایق استفاده می شود. عایق بندی مخازن معمولا شامل یک لایه ضخیم از پلی اورتان می شود.

بعضی از مخزن های برودتی برای ذخیره سازی گاز در محل تولید مورد استفاده قرار می گیرند، سایر مخازن در محل مصرف بکار برده می شوند. مخازن بکار رفته در محل تولید موضوع این مقاله نیستند.

بعضی مخازن برودتی برای حمل و نقل گازها استفاده می شوند. رایج ترین این نوع حمل نقل تریلر های برودتی هستند که برای پر کردن مخازن ثابت در محل مصرف کننده بکار برده می شوند. محفظه های بزرگ نیز از طریق جاده راه آهن و دریا جابجا می شوند.  تمام این مخازن مختلف را « مخازن برودتی بزرگ قابل حمل و نقل» می نامند.

هماهنگ سازی جهانی مخازن برودتی

تا کنون مخازن برودتی تنها قوانین ملی را رعایت کرده اند، اما اخیرا نیاز به هماهنگ سازی جهانی قوانین مربوط به مخازن برودتی اهمیت بیشتری یافته. این هماهنگ سازی اوایل سال 1990 با تشکیل کمیته اروپایی استانداردسازی آغاز شد. ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا