اخذ ایزو 14001


سیستم مدیریت زیست محیطی برای شرکت های کوچک و متوسط

مزیت استانداردهای ایزو داوطلبانه و اختیاری بودن آنهاست، ایزو زندگی را برای مردم و سازمان ها در کل دنیا امن تر، سالم تر، و آسان تر می کند. این استاندارد ها اجباری نیستند اما اجرای آنها عملکرد بهینه، کارایی و توسعه را به همراه دارد، این مزایا برای شرکت های کوچک و متوسط بسیار ارزشمند است.

 

یک نظرسنجی از شرکت های کوچک و متوسط نشان داده که بسیاری پیاده سازی استاندارد ایزو 14001 را مشکل، کم ارزش، و مناسب برای شرکت های عظیم می دانند.

 

اما سازمان ایزو با این نگرش به مقابله پرداخته. بیش از 100 میلیون شرکت کوچک و متوسط در دنیا وجود دارد، این تعداد زیاد شرکت ها ممکن است مزایای اثبات شده ی اخذ ایزو 14001 را متوجه نشوند.

 

استفاده از ایزو 14001

 

پیاده سازی مرحله به مرحله سیستم مدیریت زیست محیطی

 

پیاده سازی مرحله به مرحله سیستم مدیریت زیست محیطی یکی از راه های آسان برای شرکت های کوچک و متوسط است. بنابراین تهیه رویکرد مرحله بندی شده پیاده سازی سیستم مدیریت زیست محیطی تائید شده و موضوع ایزو 14005 (سیستم مدیریت زیست محیطی – خط مشی پیاده سازی مرحله به مرحله سیستم مدیریت زیست محیطی) قرار خواهد گرفت.

 

این استاندارد جدید به همراه استاندارد ایزو 14001 (سیستم مدیریت زیست محیطی – الزامات و راهنمای کاربرد) مورد استفاده قرار می گیرد.

 

به حداقل رساندن زمان برنامه ریزی اولیه و متناسب سازی سطح فرمالیته می تواند به شرکت های کوچکی که زمان برای آنها عامل محدود کننده است در ایجاد تغییرات کمک کند. هرچه شروع کار آسان باشد نتایج سریع تر کسب می گردد.

 

استفاده از مشاوران در پیاده سازی سیستم مدیریت زیست محیطی متناسب با توانایی های شرکت های کوچک کارآمد و سرعت بخش خواهد بود.

 

تاثیر استفاده از استانداردهای ایزو در شرکت های کوچک و متوسط

 

طبق این نظر سنجی بسیاری از شرکت های کوچک اعتقادی به ارزش اخذ گواهینامه ایزو 14001 ندارند. اما ایزو 14005 با آسان سازی پیاده سازی سیستم مدیریت زیست محیطی م تواند بر این نگرانی ها غلبه نماید.

 

ایزو 14001 برای هر سازمانی که مطابقت با موارد زیر را خواستار است قابل اجرا است:

 

  • اجرای خود اظهاری و تائید
  • ایجاد مطابقت توسط طرف های ذی نفع در سازمان، از قبیل مشتریان
  • ایجاد مطابقت نسبت به خود اظهاری اجرا شده توسط بخش خارج از سازمان
  • کسب گواهینامه/ثبت برای سیستم مدیریت زیست محیطی خود به وسیله یک سازمان خارجی

 ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا