استاندارد ایزو 37001


چرا حسن اعتبار مهم است؟

سوال: آن چیست که ساختنش 20 سال زمان می برد و در عرض 5 دقیقه نابود می شود؟

پاسخ: اعتبار، حداقل از نظر آقای وارن بافه یکی از ثروتمند ترین افراد دنیا این طور است.

بسیاری از سازمان ها بزرگ ترین دارایی خود را داشتن نام خوب و حسن اعتبار می دانند. برای همین تمام تلاش خود را می کنند تا به سرمایه «حسن نیت» خود بی افزایند.

مزایای اصلی یک اعتبار سازمانی سالم در این ها است:

  • تمایل مشتری به انجام تجارت با شما
  • حمایت سهامداران از سازمان شما در زمان مانقشه
  • ارزش سازمان شما در بازار مالی

نکته قابل توجه آنکه، گرچه اعتبار مفهومی قابل لمس و مادی نیست، اما تحقیقات نشان داده که حسن اعتبار بطور قابل ملاحضه ای ارزش شرکت را افزایش می دهد و مزایای رقابتی پایداری را برای آن فراهم میسازد. اگر یک تجارت اعتماد سهامداران، و به ویژه عوامل کلیدی خود از قبیل مشتریان بزرگ، نظریه پردازان جامعه تجاری، تامین کنندگان، و کارمندان فعلی و به القوه ی خود را جلب کند بسیار راحت تر قادر است به اهدافش برسد.

با این وجود اعتبار بسیار آسیب پذیر و شکننده است، یک خطای کوچک باعث لطمات جبران ناپذیری بر وجهه شرکت خواهد شد. یک نظرسنجی اخیر نشان داده که مدیریت اعتبار مشکل ترین نوع مدیریت ریسک است. یک تحقیق نشان داده که 81% شرکت ها هویت برند خود را بارزترین دارایی خود می دانند اما از نحوه محافظت از آن بی اطلاع هستند.

از خطوط هوایی مالزی گرفته تا مکدونالدز، برندهای باسابقه همواره در معرض لکه دار شدن اعتبار خود قرار داشته اند. و این مشکلات با ورود رسانه جمعی به آنها دوچندان می شود. برای مثال با نگاهی به حوادث اتفاق افتاده برای خطوط هوایی ایالات متحده (موسس آن موضوع توئیت این حادثه را بدترین در تاریخ خواند9) در اوایل سال جاری می توان اثبات کرد که رسانه دیجیتال قادر است اخبار بحران ها و حوادث را در عرض چند ثانیه منتشر مند.

فقط نشر تصاویر زننده در شبکه های اجتماعی (مانند نمونه خطوط هوایی ایالات متحده) نیست که وجهه یک سازمان را از بین می برد. اتهام رشوه خواری و فساد (حقیقی یا فرضی) نیز باعث تخریب یک شرکت می شود. موضوع مهم در مورد این رسوایی ها خسارتی است که بر وجهه شرکت وارد می اورند.

در این خصوص استانداردهای ایزو چطور می توانند کمک کننده باشند؟ چه می شود اگر استانداردها بطور وسیع تری مورد استفاده قرار گیرند؟ جواب مشخص است: تفاوت ها فراوان خواهد بود و کمک های زیادی صورت می پذیرد.

موضوع مبارزه با رشوه خواری و اعتبار آنلاین دو مبحثی هستند که اکنون در سازمان ایزو شکلی جدی و واقعی به خود گرفته اند. استاندارد ایزو 37001 راهکارهای شناخته شده و بین المللی برای مبارزه با رشوه خواری را به کار می بندد. این استاندارد برای تمام سازمان ها و شرکت ها با هر اندازه و هر نوع فعالیتی قابل استفاده است.

 ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا