اخذ گواهینامه ایزو 3834


تضمین کیفیت در روند جوشکاری

فرآیند جوشکاری بی شک یکی از مهمترین مراحل ساخت و تولید در صنایع است. جوشکاری روش ترجیحی برای اتصال در بخش های مختلف صنعتی محسوب می شود، و حصول اطمینان از کیفیت محصول از لحاظ مکانیکی و عملکرد و بی نقص بودن فاکتوری حیاتی است.

جوشکاری ذوبی مواد فلزی مشکلاتی را به همراه دارد. اولا، گرمای ایجاد شده سیکل حرارتی تولید می کند که ممکن است بر ویژگی های مکانیکی اثر شدید گذارد. به علاوه، این سیکل های حرارتی باعث انبساط فلز و در نتیجه شوک های شدید به هنگام سرد شدن شود. این شوک ها می توانند باعث شکست و خمش ماده شوند، اما مهمتر آنکه، این شوک ها بر بار سرویس افزوده می شوند و ممکن است بر استرس کل سازه بصورت یکپارچه اثر گذارند. حقیقت آنکه فرآیند جوشکاری در معرض خطاهای متالورژیک است، از قبیل ترک خوردن، شکافتن و عدم وجود جوش که منجر به سرویس دهی معیوب می شود.

به دلیل وجود این اثرات مخرب، باید برای جلوگیری از بروز خطاهای جدی هنگام جوشکاری معیارهایی را مد نظر قرار داد. بنابر این مهم است در زمان انجام جوشکاری تمام فاکتور های موثر بر نتیجه نهایی را در نظر بگیریم. هنگامی که می بینیم جوشکاری در فرآیندهای خطیری همچون پل سازی و ساخت نیروگاه ها کاربرد دارد می توانیم اهمیت انسجام و ثبات در این پروسه را دریابیم.

در این زمینه استاندارد ایزو 3834 تهیه گردید تا به تولیدکنندگان مهارت و دانش لازم برای برقراری کیفیت را ارائه نماید. این استاندارد فراهم ساز مجموعه ای از الزامات کیفی برای جوشکاری ذوبی فلزات است. لازم به ذکر است که ایزو 3834 یک سیستم مدیریت کیفیت نیست. بلکه بیشتر یک سیستم کنترل کارخانه تلقی می شودکه عملکرد مناسب تولید کننده در فعالیت های جوشکاری را تضمین می کند.

قطعا یکی از بارزترین ویژگی های ایزو 3834 الزام داشتن تولیدکننده به انتصاب مسئول ناظر براساس ایزو 14731 است (فردی که به آسانی قادر باشد مناسب ترین روش را در فعالیت های جوشکاری سازنده اعمال کند). این الزام بسیار مهم است و تضمین می کند که سازنده متوجه مشکلات به القوه بوده و می داند چگونه از بروز آنها جلوگیری کند.

ایزو 14731 صلاحیت مسئول ناظر را به دیپلم موسسه بین المللی جوشکاری (IIW) ارتباط می دهد. با این حال این ایزو سطح آموزش و کیفیت مورد نیاز را برای سازنده مشخص می کند و اطمینان حاصل می نماید که افراد منتصب (چه کارمند یا پیمانکار) کفایت و صلاحیت اجرای تولید محصول مورد نظر را دارا هستند.

ایزو 3834 را می توان همراه ایزو 9001 یا بطور مستقل اجرا نمود. با آشنایی بیشتر شرکت ها تعداد کاربران این ایزو رو به افزایش است. با توجه به این موضوع شکی نخواهد بود که پیشرفت چشمگیری در کیفیت جوشکاری در سراسر جهان انجام خواهد گرفت. این ایزو ابزار مهمی برای تمرکز بر حذف تمامی معایب و خطا هاست.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا